Kamp Bıçağı *** 2022

Kamp El Aletlerinin Vazgeçilmezi: Bıçaklar

Kamp bıçağı; diğer bir adıyla Bushcraft Bıçağı olarak da bilinir. Doğada az ekipmanla eğlenceli ve güvenli vakit geçirebilmek önemlidir. Bu nedenle yanınızda hem testere, hem balta, hem de bıçak taşımaktansa; söz konusu fonksiyonları yerine getirebilen tek bir bıçak taşımanız daha mantıklıdır. İşte burada devreye kamp bıçağı girmektedir.

Kamp Bıçağı

Kamp Bıçağı Ne İşe Yarar?

Kamp bıçağı kullanımı aşağıdaki faydaları beraberinde getirir:

  • Kalın dalları kesmenizi ve yontmanızı sağlar.
  • Yiyecekleri kesip hazırlarken kullanılır.
  • Ateş yakmak amacıyla kestiğiniz kütükleri ve dalları yararak ufak parçalar elde etmenize yardımcı olur.
  • Deri yüzerken, ayıklarken, temizlerken, fleto çıkarırken işinizi kolaylaştırır.
  • İlk yardım gerektiren bir durumda müdahale için kullanmanız veya çekiç niyetine iş görmesi bile mümkündür.

Bıçaklar Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Bu hususta dikkat edilmesi gerekenler; bıçağın büyüklüğü, tipi, ağız ve namlu şekli, çelik kalınlığı ve tipi ve kabzasıdır.

fixed blade

Bazı bıçaklar ‘folding knife’ türündedir, çakı biçiminde olup katlanabilir. Kamp bıçaklarının bir kısmı ise ‘fixed blade’ grubunda yer alır ve sabit bıçaklardır.

folding knife

Katlanan bıçakların taşıma açısından pratiklik sağlayacağı ve gündelik kullanıma uygun olduğu söylenebilir. Fakat bunların kabza ve namlu bağlantıları kırılgandır. Onun için doğada verimli kullanılmaları mümkün olmaz. Buna karşılık, sabit bıçakların daha dengeli ve sağlam olduğu ifade edilebilir.

En iyi kamp bıçakları listesinde yer alan ürünlerin diğer özellikleri; kabzasının sağlam olması, ağzının tırtıklı veya kısmen tırtıklı olması, çelikten yapılmasıdır.

Bıçağın sapına giren kuyruğunun şekli ‘Tang’ olarak adlandırılır. Çelik kuyruğun en sona doğru, kabzayla aynı genişliğe denk gelecek şekilde uzanması durumunda o bıçak ‘Full Tang’ olarak isimlendirilir. Bunlar oldukça dengeli, ağır ve dirençlidir. Ağaç kesme gibi işlerde kullanılırlar.

Ayrıca bir kamp bıçağının kalınlığı 3,5 mm’den az veya 6 mm’den fazla olmamalıdır. Yine; bıçak kısmı uzunluğunun 10 cm’den kısa yahut 18 cm’den uzun olmaması gerekir. Bıçağın elinize oturması, kolay kontrol edilebilmesi kullanım kolaylığı açısından mühimdir.

Kamp bıçağı seçimi yaparken kabzasının hangi maddeden îmâl edildiğine de dikkat etmelidir. Sertleştirilmiş kauçuk, Zytel ve benzeri yapay malzemeden üretilen kabzalar sudan etkilenmez ve ıslanınca elden kaymazlar.

Kamp Bıçağı Önerileri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku