Kamp Çadırı Nasıl Seçilir? 2022 ***

Kamp Çadırı Nasıl Seçilir?

Kamp Çadırı Nasıl Seçilir? Çadır, kamp hazırlıklarının en kritik parçasını oluşturur. Çadır tipi, şekli, boyutu, hangi malzemeden üretildiği gibi pek çok husus nasıl bir çadır tercih edilmesi gerektiği konusunda belirleyicidir.Kamp Çadırı Nasıl Seçilir? konusunda detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kamp Çadırı Seçme Rehberi

Kamp Çadırı Seçme Rehberi

Kamp Çadırı Seçme Rehberi; Her şeyden önce çadır türüne karar verilmelidir. 3 mevsimlik bir kamp çadırı çok amaçlı kullanıma uygundur. Nispeten hafif olan bu çadırlar; ilkbahar, sonbahar ve yaz yağmurlarından karşı başarıyla korurken sıcak havalarda iyi bir havalandırma imkanı sunarlar.

Kalabalık bir grup hâlinde gidilecekse aile çadırı alınması önerilir. Bunlar daha ağırdır fakat çoklu odalara ve yüksek bir tavana sahiptirler. Bundan dolayı ekstra alanınız olur.

Kış mevsiminde kamp yapacak olanlar ise tercihini 4 mevsim veya 5 mevsim çadırlardan yana kullanmalıdır. Soğuk hava koşulları düşünülerek üretilen bu çadırlar; kar, yağmur ve rüzgar ile baş edebilecek dayanıklı malzemelerden üretilirler.

Kamp yerine ulaşım otostop, bisiklet veya motosiklet yoluyla sağlanacaksa tek kişilik çadır edinilmelidir. Bu tip çadırlar taşınabilir olmaları dolayısıyla son derece kullanışlıdır. Ağırlığının 2 kg’dan fazla olmaması tavsiye edilir.

Hangi Kamp Çadırı Alınmalı?

Hangi Kamp Çadırı Alınmalı? Aslında çok sık rastladığımız sorulardan biridir, Kamp çadırı seçimi yaparken hangi eşyaların çadırda muhafaza edileceği, kamp tatilinin ne kadar süreceği ve çadırda kaç kişinin kalacağı göz önüne alınmalıdır. Çadırda kalacak her kişiye düşen alan miktarı en az 2,5-3 metrekare olmalıdır. Hangi Kamp Çadırı Alınmalı?

Aşırı büyük çadır kullanımı zor olabilir. 3 m X 3 m ideal bir boyuttur. Çadır ebatlarının daha fazla olması durumunda taşırken ve kurarken zorluk yaşamanız muhtemeldir.

Kamp çadırı fiyatları bakımından kubbe tipi çadırlar daha avantajlıdır. Daha hafif ve daha ekonomik olan bu çadırların tepesinden çaprazlama olarak esnek bir çubuk geçmektedir. Bu şekilde ayakta dururlar ve tavan boşlukları son derece geniştir.

En İyi Kamp Çadırı Modelleri

Piyasada bulunan kamp çadırı çeşitleri yukarıdaki kriterler dâhil pek çok faktöre göre değişmektedir. Size en uygun modelin hangisi olduğuna karar verirken bunları unutmamanız gerekir.

Bununla birlikte kamp çadırı tavsiyeleri olarak şu çadır markaları ön plana çıkmaktadır:

Kamp Çadırı Nasıl Seçilir?

Kamp Çadırında Olması Gereken Özellikler

 • Kolay kurulabilmelidir.
 • Hafif ve rahatça taşınabilir olmalıdır.
 • Ön odası (bagajı) bulunmalıdır.
 • Pencerelerinde, duvarlarında veya kapılarında havalandırma gözleri/pencereleri yer almalıdır.
 • Su geçirmezlik sağlamalıdır.
 • Çadır kumaşı yırtılmaya dayanıklı malzemeden üretilmiş olmalıdır.
 • Alüminyum çadır çubuğu olanlar daha sağlamdır, bu nedenle onlara yönelmelidir.
 • Fermuarlarının dayanıklılığı da mühim bir husustur.
 • 4 veya ve mevsim çadır alınacaksa dikişleri su geçirmez olanlar tercih edilmelidir.
 • İç oda tepesine lamba veya fener asılabilmelidir.
 • Karlı havada kamp yapılacaksa çadırın kar etekli olmasına özen gösterilmelidir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku