Kamp Matı Nasıl Seçilir? *** 2022

Kamp matı; ısı yalıtımının ve konforun sağlanmasında büyük rol üstlenen bir kamp malzemesidir. Kampta rahat uyku uyumaya yardımcı olan kamp matı çeşitlerine ve nerede kullanılacağına göre farklılık arz eder.

Kamp Matı Ne İşe Yarar?

Kampta mat kullanımı, sizi zeminin soğuğundan muhafaza eder. Çadırın kurulduğu zemin ile vücut arasına serilir. Geceleri hava sıcaklığı düşer ve toprak soğur. İşte matlar, bu değişimden olumsuz etkilenmenizi önler. Kamp çadırının zeminiyle vücudunuz arasında bir hava katmanı meydana getirir. Vücudunuz bu stabil hava katmanının ısınmasını sağlar ve böylece zeminin soğuğu size ulaşmaz.

Uyku tulumunuz kalın olsa bile zeminin soğukluğunu mutlaka iletir. İşte mat, zeminle uyku tulumu arasında tampon görevi üstlenir.

Kamp Matı Seçimi Nasıl Yapılır?

Kamp matı çeşitleri; şişme yataklar,  askeri mat, Şişme matlar ve benzeri gruplara ayrılır. Satın alırken matın türü, ısı yalıtımı, boyutu ve taşınabilirliği gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Kamp matı aldıktan sonra uygunluğundan emin olmak için evde test etmeniz önerilir.

Mat Çeşitleri

Şişme Matlar

Şişme matların çoğu sıcaklığın korunması amacıyla yalıtımlı ve yansıtıcı malzemelerden üretilir. Nefesinizle yaklaşık 3 dakikada şişirebileceğiniz bu matlar oldukça hafif ve konforludur.

Şişme mat modelleri içinde yer alan bazı ürünler ise pompa ile şişirilmektedir. Matın hava vanaları açılarak yumuşaklık ayarlaması yapılabilir.

Askeri Kamp Matları

Kamp matı seçimi yaparken bir diğer alternatifiniz askeri kamp matlarıdır. Bunlar küçük ve kapalı hava hücreleriyle dolu olan, aşırı yoğun bir biçimde sıkıştırılmış köpüklerden yapılırlar. Dayanıklı, ucuz ve kolay taşınabilir özelliktedirler. Oturma yeri olarak da kullanılabilir. Fakat öteki mat çeşitlerinden daha sert olduğu unutulmamalıdır.

Şişme Yataklar

Bu üründe yatağın valfi açılır ve içerisine hava doldurulup hava miktarı arzuya göre ayarlanabilir. Şişme yatakların bazıları katlanabildiği için sırt çantasına sığabilir. Diğer kamp matlarına göre üretiminde daha güçlü kumaşlar kullanıldığı için fiyatı da pahalıdır.

Kamp Matı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kamp alanına araçla gidilecekse ağırlık ve büyüklük problem olmayacak demektir. Bundan dolayı daha büyük ve kalın bir mat alınabilir.
  • Sırt çantası ile seyahate çıkılacaksa şişme matların ya da askeri matların tercih edilmesi önerilir.
  • Kış kampı yapmayı planlıyorsanız ısı yalıtımı aradığınız ilk kriterlerden biri olmalıdır. Askeri matın üzerine şişme mat kullanmak ısı yalıtım düzeyini artırır.

sizin için derlediğimiz mat çeşitlerine bu linkten bakabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku