Uyku Tulumu Nasıl Seçilir? *** 2022

Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Uyku tulumu seçmek eksiksiz bir kamp çantası hazırlamanın ilk adımlarındandır. Kuytu ve sıcak çadırınızda uyumanın tadı çok başka olacaktır fakat konforu yakalayabilmek için iyi bir uyku tulumu almanız şarttır.

Bazıları kamp yatağı tercih ederken bazıları kamp matı kullanmaktadır. Oysa tulum kamp matı gibi hafif, kamp yatağı kadar konforlu oluşuyla her kamp tatilinin vazgeçilmezidir. Bedeniniz ile soğuk zemin arasına girerek vücudunuzu sıcak tutan bu ürün; aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurularak satın alınmalıdır:

Kamp İçin Uyku Tulumu Seçimi Nasıl Yapılır?

Uyku Tulumu seçimi için dikkat etmeniz gereken şeylerin ilki sıcaklık derecesidir. Tulumunun temel işlevi soğuktan korumasıdır. Bununla beraber her uyku belirli bir sıcaklık derecesinde kullanıma uygundur. Örneğin uyku tulumlarının birçoğunda sıcaklık skalası -9 ila +10 derece arasındadır.

Mevsimlere göre satışı yapılan sezonsal uyku tulumları değişik iklim şartlarına hitap eden farklı derecelere sahiptir. Yazlık uyku tulumları ekseriyetle 2 derece ya da üzeri yerlerde kullanılır. 3 mevsim tulumların ısıya dayanıklı yapısı onların ayrı zaman dilimlerinde kullanılmasını mümkün kılar.

Kışlık uyku tulumlarıysa çoğu zaman -12 derece ve altı bölgelerde sıcak tutabilecek biçimde üretilirler. Uyku tulum fiyatları bakımından cep yaktığı bir gerçektir fakat kış kampının olmazsa olmazlarındandır.

Uyku tulumlarında havalandırma olanağı bulunur. Sıcaklığın tahmin edilenden yüksek olması hâlinde bu imkândan faydalanılarak ısı ayarlaması yapılabilir.

Uyku Tulumu Nasıl Seçilir? *** 2022

Hangi Uyku Tulumu Alınmalı?

Uyku tulumunun multi-kanallı oluklu elyaftan ve su geçirmez naylondan olması önerilir. Güvenlik kilidi ve ısıtmalı ayak torbası da uyku tulum modelleri arasından seçim yaparken ilk tercihlerinizden biri olmayı hak etmektedir.

Uyku tulumlarının şekli de son derece mühimdir. Vücuda tam oturan ve içine girildiği zaman kişiye fazla hareket alanı bırakmayan bu ürünler, zemin ile teniniz arasında bir bariyer vazifesi üstlenecektir.

Geniş hacim ve üst düzey konfor amacıyla üretilen uyku tulumları genelde dikdörtgen şekildedir. Fermuarlı olması durumunda, iki uyku tulumunun birleştirilip çift kişilik uyku tulumuna dönüştürülmesi mümkündür. Fakat bu, tulumun ısı verimini düşürecektir.

Fıçı tarzında veya yarı dikdörtgen uyku tulumları ise sırt çantalı gezilere de kamp tatiline de uygundur. Konik şekle sahip olan bu tulumlar yeterince hareket alanı sunar ve kâfi oranda sıcaklık sağlar.

Uyku tulum seçimi yaparken mumya tipi olanlara da yönelmek mümkündür. Bu tulumlarda ürünün ağırlığını en aza indirgemek ve ısı seviyesini yükseltmek amaçlanmıştır. Bunun için omuz ve kalça aralığı dar olarak üretilirler.

Bunlara ek olarak; kadınlara ve çocuklara özel uyku tulumları da vardır. Çocuklar için özel uyku tulumları dâhili yastık barındırırken, kadınlar için uyku tulumları kalça kısmından biraz geniş, boy kısmından daha kısadır.

Uyku tulumlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku